На базі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого відбувся Всеукраїнський круглий стіл на тему “Актуальні питання юрисдикції в земельних спорах”, присвячений пам’яті видатного вченого-юриста Юрія Прокоповича Битяка.
Захід пройшов за підтримки проєкту ЄС «Продовження підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR) та у партнерстві з Господарським судом Харківської області, Східним апеляційним господарським судом, Другим апеляційним адміністративним судом та Радою адвокатів Харківської області.
У круглому столі взяли участь провідні науковці, судді, адвокати та представники органів державної влади, зацікавлені у вирішенні актуальних проблем юрисдикції в земельній сфері.
Ключовими темами для дискусії стали проблемні аспекти розмежування юрисдикції між різними судами при розгляді земельних спорів, практичні питання застосування законодавства у цій сфері, а також вплив Закону України “Про адміністративну процедуру” на розгляд земельних спорів. Окрему увагу було приділено питанням, пов’язаним із державним контролем за використанням та охороною земель.
Одним із ключових питань обговорення стала проблематика застосування Закону України “Про адміністративну процедуру” (ЗАП), що має велике значення для регулювання земельних відносин.
Ірина Бойко, доцентка кафедри адміністративного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, експертка проєкту EU4PAR, підкреслила важливість приведення земельного законодавства у відповідність до ЗАП, який набув чинності 15 грудня 2023 року.
За словами Ірини Бойко, цей закон був прийнятий в рамках виконання Україною зобов’язань за угодою про асоціацію з ЄС та спрямований на впровадження стандартів належного адміністрування в усіх сферах, де діє публічна адміністрація.
“Закон України “Про адміністративну процедуру” регулює відносини між органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та іншими суб’єктами, які здійснюють управлінський вплив, з одного боку, та фізичними і юридичними особами – з іншого. Ці відносини виникають щодо прийняття адміністративних актів”, – пояснила експертка.
Адміністративними актами у сфері земельних відносин, які тепер регулюються цим законом, можуть бути рішення про передачу особі земельної ділянки, дозвіл на розроблення проєкту землеустрою, затвердження проєкту землеустрою, видача сертифіката сертифікованого інженера-землевпорядника, внесення відомостей про реєстрацію земельної ділянки в державний земельний кадастр тощо.
Ірина Бойко нагадала, що для узгодження галузевого законодавства з законом про адміністративну процедуру Верховна Рада прийняла 10 жовтня 2024 року Закон України №4017 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про адміністративну процедуру”, яким внесено зміни до 196 законів. Окремо Комітет з питань аграрної та земельної політики розробив зміни до земельного законодавства з метою його узгодження із Законом України “Про адміністративну процедуру”, які були внесені другою редакцією Закону України №3993 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин”.
Серед ключових нововведень для сфери земельних відносин Ірина Бойко виділила:
- Обов’язкову реєстрацію заяв громадян, навіть із помилками та неповним комплектом документів, з наданням можливості виправити недоліки.
- Появу інституту “заінтересованих осіб” у земельних справах (наприклад, мешканців прилеглих територій)
- Можливість прийняття збалансованих рішень з урахуванням інтересів різних суб’єктів.
Експертка також звернула увагу на неузгодженості, які залишаються в земельному законодавстві. Серед ключових проблем, на які вказала Ірина Бойко, є питання оскарження адміністративних актів у земельній сфері, порядок розгляду заяв, які не належать до компетенції органу, момент набрання чинності адміністративними актами та визнання їх недійсними. Вона підкреслила, що існуючі норми часто суперечать принципам Закону про адміністративну процедуру та створюють плутанину у правозастосовчій практиці.
Особливу увагу Ірина Бойко приділила питанню визнання недійсними незаконно виданих земельних ділянок. Вона наголосила, що Закон України “Про адміністративну процедуру” надає можливість самому органу, який прийняв незаконне рішення, визнати його недійсним, у той час як земельне законодавство вимагає для цього рішення суду.
На завершення свого виступу Ірина Бойко нагадала, що Україна взяла на себе зобов’язання привести земельне законодавство у відповідність до ЗАП до 2026 року, і підкреслила необхідність активізації роботи у цьому напрямі для забезпечення справедливості та законності у земельній сфері.
Костянтин Рибалко, начальник юридичного управління Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, голова комітету земельного та аграрного права при Раді адвокатів Харківської області, адвокат, член ради з питань роботи агропромислового комплексу Харківської області детально розкрив особливості адміністративного провадження під час реалізації державної земельної політики в контексті повноважень територіальних органів Держгеокадастру.
Він окреслив ключові новели законодавства, які формують “дорожню карту” для діяльності Держгеокадастру, зокрема Закон України “Про адміністративну процедуру”. За його словами, наразі ведеться робота над розробленням змін до порядку ведення державного земельного кадастру щодо застосування адміністративної процедури, а також готуються інституціональні зміни до положень про Держгеокадастр і його територіальні органи.
Спікер виділив три основні повноваження Держгеокадастру, які охоплює адміністративна процедура: розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної форми власності, надання адміністративних послуг та контроль і нагляд за використанням та охороною земель.
На завершення виступу спікер окреслив основні категорії адміністративних спорів, які вирішують територіальні органи Держгеокадастру, зокрема щодо нормативно-грошової оцінки, припинення права користування земельними ділянками та безоплатної приватизації земельних ділянок.
Окрему увагу учасники заходу приділили питанню застосування Закону про адміністративну процедуру у судовій практиці.
Зокрема, Ян Берназюк, доктор юридичних наук, професор, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, зазначив, що впровадження Закону України “Про адміністративну процедуру” вже впливає на судову практику у земельних спорах, однак поки що його застосування залишається обмеженим.
За його словами, з моменту набрання чинності законом (грудень 2023 року) Верховний Суд застосував його у 30 постановах, загалом всього 1200 судових рішень згадують цей нормативний акт. Основний акцент доповідач зробив на проблематиці юрисдикційних проблем при розгляді земельних спорів, зокрема на тому, що Закон України «Про адміністративну процедуру» впливає на визначення юрисдикції таких справ. Він зазначив, що Велика Палата Верховного Суду ще не напрацювала системних підходів до розв’язання цих питань, тому юридична спільнота очікує, що найближчим часом Велика Палата Верховного Суду ухвалить рішення, яке допоможе остаточно визначити нові підходи до юрисдикції адміністративних судів у земельних спорах.
Проєкт EU4PAR висловлює щиру подяку всім учасникам заходу за активну участь та плідну дискусію.
За результатами круглого столу буде опубліковано збірник тез доповідей.
Запис заходу можна переглянути за посиланням: https://bit.ly/3G25tE4