Готовність державних органів до застосування Закону України “Про адміністративну процедуру” (ЗАП) зросла майже вдвічі у 2024 році порівняно з 2023 роком. Про це свідчать результати опитування щодо готовності застосування ЗАП в центральних органах виконавчої влади (ЦОВВ), на регіональному та місцевому рівнях.
Дослідження проводилось протягом грудня 2024 – січня 2025 року Секретаріатом Кабінету Міністрів України за підтримки проєкту ЄС «Продовження підтримки комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR). У ньому взяли участь понад 8000 представників ЦОВВ та місцевих органів влади і самоврядування.
Результати засвідчили суттєве покращення готовності публічних службовців та органів влади до застосування ЗАП у порівнянні з 2023 роком. Частка ЦОВВ та їх територіальних підрозділів, які, на думку респондентів, вже впроваджують ЗАП, зросла до 40%, що на 12% більше порівняно з 2023 роком. На місцевому рівні цей показник становить 47%, що на 7% вище, ніж у 2023.
Суттєво покращилося розуміння положень закону. Якщо у 2023 році 38% опитаних представників центральних органів влади оцінювали розуміння впливу Закону на власну роботу як добре або дуже добре, то нині цей показник зріс до 71%. На місцевому рівні він збільшився до 52% у 2024 році проти 42% у 2023 році.
Кількість органів із високим рівнем готовності до впровадження ЗАП зросла майже вдвічі. 19% респондентів на національному рівні оцінюють готовність своїх органів на 90-100% (у порівнянні з 9% у 2023 році). На місцевому рівні 48% опитаних відзначають високий рівень готовності (61-100%), що значно перевищує показник 2023 року (23%).
Опитування також зафіксувало зростання практичного досвіду застосування норм ЗАП у роботі органів та покращення роботи з адаптації нормативно-правових актів. Так, 28% респондентів з ЦОВВ вже мали досвід застосування ЗАП у своїй роботі. Більшість із них (73%) застосовували його при наданні послуг та/або здійсненні контрольно-інспекційної діяльності. Ще 25% брали участь у приведенні НПА у відповідність до норм ЗАП, 10% брали участь у розробці нових НПА, а 6% вже мали досвід захисту інтересів органу в суді.
На місцевому рівні 35% респондентів зазначили, що вже застосовують ЗАП у своїй діяльності. Серед них 70% використовували його при наданні адміністративних послуг, по 24% респондентів вже мають досвід перегляду/розроблення нових НПА органу та/або оновлення/розроблення внутрішньоорганізаційних документів, 20% – вже мають досвід підготовки та прийняття адміністративних актів за правилами ЗАП.
Водночас, високим залишається запит на: навчання персоналу, особливо щодо практичного застосування принципів та механізмів ЗАП, вимог до адміністративного акта, розмежування справ за ЗАП і Закону України «Про звернення громадян» тощо; підтримку у розробці шаблонів і типових документів; експертну підтримку для правильного впровадження норм ЗАП; адаптацію інформаційних систем до вимог ЗАП.
«Закон «Про адміністративну процедуру» охоплює практично всі сфери взаємодії держави з громадянами та бізнесом і впливає на всю систему публічного управління. За перший рік 196 законодавчих актів вже приведені у відповідність до цього Закону, регулярно проводиться навчання публічних службовців, а також надається експертно-консультаційна підтримка. Одним з основних завдань для органів влади на 2025 рік є приведення у відповідність до ЗАП підзаконних нормативно-правових актів, зокрема цей індикатор включений в показники ефективності роботи державних секретарів міністерств», – зазначив Олег Войтович, заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів України.
Детальний Звіт про результати опитування щодо готовності ЦОВВ до застосування Закону України «Про адміністративну процедуру» доступний за посиланням.
Детальний Звіт про результати опитування щодо готовності ОМС, органів влади на регіональному і місцевому рівнях до застосування Закону України «Про адміністративну процедуру» доступний за посиланням.
Довідково: Закон України «Про адміністративну процедуру» набув чинності 15 грудня 2023 року. Він встановлює єдині стандарти та чіткий порядок взаємодії між органами влади та громадянами і бізнесом, що сприятиме забезпеченню законності, відкритості та прозорості адміністративних процедур, підвищенню ефективності діяльності органів виконавчої влади та інших суб’єктів владних повноважень. А вже 10 жовтня 2024 року був ухвалений закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про адміністративну процедуру” (№4017-ІХ), який приводить 196 законодавчих актів у відповідність до норм ЗАП.