21 лютого 2025 року відбувся вебінар «Актуальні питання впровадження та застосування Закону України «Про адміністративну процедуру» (ЗАП) у діяльності органів місцевого самоврядування».
Захід організовано платформами «Управління людськими ресурсами» і «Адмінпослуги та е-врядування» Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад» у партнерстві з проєктом «Продовження підтримки комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR), що фінансується Європейським Союзом.
Експерти EU4PAR Віктор Тимощук та Петро Макаренко розповіли присутнім про ключові аспекти законодавчих змін у сфері адміністративної процедури: оновлення регламентів місцевих рад, механізми оскарження адміністративних актів, впровадження закону в роботу ЦНАП та адаптацію форм заяв і процедурних рішень до нових вимог.
У своєму виступі Віктор Тимощук розкрив основні новели Закону України № 4017 від 10.10.2024, яким внесено зміни до 196 законів та кодексів. Експерт детально проаналізував вплив цих змін на діяльність органів місцевого самоврядування, а також окреслив нові повноваження ОМС за ЗАП, зокрема щодо прийняття адміністративних актів та їх виконання.
«Запровадження адміністративної процедури в діяльність органів місцевого самоврядування забезпечує не лише підвищення правової визначеності та захищеності для громадян, а й сприяє ефективності урядування. На цьому етапі важливо розсудливо та добросовісно тлумачити і застосовувати ЗАП, спираючись передусім на його принципи», – наголосив Віктор Тимощук.
Окрему увагу було приділено механізму адміністративного оскарження, забезпеченню неупередженості цього процесу для громадян та впровадженню ефективних механізмів комунікації між ОМС та заявниками. Зокрема, було підкреслено некоректність ототожнення категорій “посадова особа адміністративного органу” та “посадова особа місцевого самоврядування”. Для цілей ЗАП посадовими особами є практично усі працівники будь-яких суб’єктів, а також члени колегіальних органів, які беруть участь у розгляді та вирішенні адміністративної справи.
Також спікер висвітлив особливості застосування Закону у сфері земельних відносин з урахуванням змін, передбачених Законом № 3993 від 08.10.2024. Особливу увагу учасників звертали на колізійні питання у ст. 17-2 Земельного кодексу щодо адміністративного оскарження у земельній сфері, визнання недійсними адміністративних актів, набрання чинності адміністративними актами у цій сфері.
У другій частині вебінару Петро Макаренко представив практичні інструменти підтримки громад у процесі адаптації до нових законодавчих вимог. Це ресурси, доступні для ОМС, такі як критерії перегляду підзаконних НПА, чек-лист готовності та організаційний план впровадження Закону в ОМС, рекомендації та інші матеріали. Експерт наголосив, що важливо насамперед враховувати зв’язуючі норми та усувати невідповідності в текстах регламентів місцевих рад та виконкомів.
Важливими допоміжним інструментом для практиків є також зразки документів: заяви, процедурні рішення, повідомлення тощо. Важливо користуватися також зразками негативних (відмовних) адміністративних актів, адже зустрічається ще дуже багато практики, коли такі акти видаються ОМС з порушенням вимог до їх структури і змісту.
Важливим елементом обговорення стало питання практичних аспектів застосування адміністративної процедури в ЦНАП, зокрема особливості ухвалення процедурних рішень: залишення заяви без руху, зупинення провадження, відкликання або зміна заяви, подання документів тощо. Було наголошено, що ЦНАП, як офлайн-точка доступу до послуг, має враховувати всі аспекти нового закону від моменту подання заяви до прийняття різних процедурних рішень та видачі готового результату послуги.
В ході обговорення були розглянуті питання дотримання принципу офіційності, механізми доведення адміністративного акта до відома особи та його виконання. Учасники детально обговорили заходи примусового виконання адміністративних актів, включаючи можливість самостійного виконання рішень ОМС (крім грошових стягнень), процедури стягнення коштів та взаємодію з правоохоронними органами у разі необхідності.
«Якщо є ризик прийняття відмовного адмінакта за заявою особи, при застосуванні заходів адміністративного впливу, зокрема під час виконання самоврядних контрольних повноважень, важливо дотримуватися насамперед принципів Закону про адміністративну процедуру, зокрема про гарантування права на участь. Необхідно забезпечити максимально об’єктивний розгляд справи з урахуванням усіх аргументів, у тому числі зі сторони особи, до якої ці заходи застосовуються», – зазначив Петро Макаренко.
Під час вебінару також були детально розглянуті специфічні аспекти застосування Закону у сфері благоустрою та земельних відносин, розмежування предметів ЗАП та законодавства про звернення громадян. Учасники обговорили особливості спрощеного представництва при отриманні адміністративних послуг та специфіку застосування законодавства у громадах різних типів та спроможності.
Вебінар став ефективною платформою для обговорення нових можливостей та викликів, пов’язаних із впровадженням Закону України «Про адміністративну процедуру». Представники громад отримали практичні інструменти та рекомендації для подальшої роботи.
Детальніше зі змістом вебінару можна ознайомитись за посиланням.