Loading

Реформа державного управління (РДУ) – базова реформа в Україні, яка направлена на розбудову цифрової сервісної держави, яка працює в інтересах громадян на основі європейських принципів публічного управління.

РДУ є запорукою спроможності публічного управління у здобутті перемоги, відбудові України та інтеграції в ЄС. 

Реалізація багатьох змін, які потрібні для вирішення проблем громадян та розвитку України, залежить від спроможності державного апарату приймати ефективні рішення, залучати на держслужбу найкращих професіоналів і надавати якісні послуги. 

Реформування системи державного управління здійснюється на основі Стратегії реформування державного управління на 2022-2025 рр. з урахуванням Європейських стандартів належного адміністрування, розроблених Програмою підтримки вдосконалення врядування та менеджменту (далі — Програма SIGMA) та викладених у документі “Принципи державного управління”. “Принципи державного управління” програми SIGMA – це система принципів і критеріїв оцінки державного управління, що базуєтья на основі міжнародних стандартів і вимог, а також кращих практик держав — членів ЄС та держав Організації економічного співробітництва та розвитку.

Очікуваними результатами проведення реформи державного управління до 2025 року є: 

  • забезпечення надання послуг високої якості та формування зручної адміністративної процедури для громадян і бізнесу; 
  • формування системи професійної та політично нейтральної публічної служби, орієнтованої на захист інтересів громадян; 
  • розбудова ефективних і підзвітних громадянам державних інституцій, які формують державну політику та успішно її реалізують для сталого розвитку держави

Впровадження реформи державного управління України розпочалось у 2016 році із ухвалення нового Закону “Про державну службу” та першої Стратегії реформування державного управління до 2021 року. Зараз реформа впроваджується згідно Стратегії реформування державного управління до 2025 року, яка була ухвалена у 2021 році і оновлена у 2022 році після набуття Україною статусу кандидата у члени ЄС та з огляду на виклики повномасштабного вторгнення рф.

РДУ є складовою матриці пріоритетних дій Уряду та входить до більшості міжнародних зобовʼязань України.

Реформа державного управління і міжнародні зобовʼязання України

  • Переговори про вступ України до ЄС: Переговорний розділ “Реформа державного управління” входить першого кластеру “Основи процесу вступу в ЄС” в межах переговорів про членство України в ЄС. Цей кластер має особливий статус як такий, що відкривається першим у процесі перемовин і уможливлює відкриття інших. Передумовами відкриття першого кластеру є дві дорожні карти: Дорожня карта з питань верховенства права та Дорожня карта з питань реформування державного управління. 
  • Ukraine Facility: Ефективне державне управління є запорукою виконання Плану України в межах інструменту підтримки України ЄС Ukraine Facility (50 млрд європротягом 2024 – 2027 рр.). Україні потрібна інституційна спроможність для впровадження запланованих реформ та залучення інвестицій.
  • Розширення ЄС: Звіти про прогрес України в рамках Пакета розширення ЄС за 2023 і 2024 роки включають рекомендації щодо пріоритетів реформування державного управління. Пакет розширення ЄС – це стратегічний документ щодо політики розширення ЄС, який публікується щороку та включає звіт Європейської Комісії з оцінкою прогресу, досягнутого країнами-кандидатами та потенційними кандидатами на членство.
  • Макрофінанован допоммога: Міжнародний валютний фонд затвердив для України чотирирічну програму “Механізм розширеного фінансування (Extended Fund Facility, EFF) в розмірі 11,6 млрд СПЗ (еквівалент 15,6 млрд дол. США). Для отримання цих коштів Україна зобов’язується дотримуватися структурних маяків, зокрема зміцнення державних інституцій.

Впровадження реформи державного управління в Україні послідовно підтримує ЄС.

У грудні 2016 року Уряд України та Європейська Комісія підписали фінансову угоду, що передбачає сприяння її реалізації у межах програми ЄС «Підтримка комплексного реформування державного управління в Україні». Мета програми – сприяння підвищенню професіоналізму, підзвітності, ефективності та результативності державного управління в Україні.

Загальний бюджет фінансової підтримки у 2017-2020 рр. складав 104 млн євро, включаючи комплексну допомогу, яку ЄС надає реформі державного управління, а також технічну допомогу урядовим установам, зокрема через проєкт EU4PAR фаза 1, і спільну із Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) підтримку Української архітектури реформ (загалом 27 млн. євро).

  • Наразі підтримка ЄС реформи державного управління здійснюється через наступні проєкти і програми:
    • Проєкт EU4PAR фаза 2 (4,9 млн євро) (квітень 2023 – червень 2026) – проєкт, який надає основну підтримку уряду і стейкхолдерам у впровадженні РДУ у більшості сфер реформи відповідно до принципів державного управління OECD/SIGMA, за винятком управління державними фінансами.
    • Програма EU4PFM/ Компоненти 1, 3, 4, 5 (12/2018 – 12/2024), 56 млн євро покриває планування та виконання бюджету, фінансовий контроль, мобілізація внутрішніх надходжень (податкові та митні), HR та IT в установах УДФ. У рамках Програмного компоненту EU4PFM 2 Світовий банк реалізує програму вартістю 6 мільйонів євро, яка спрямована на підтримку впровадження інформаційної системи управління людськими ресурсами (HRMIS) державної служби по всій країні.
    • Проєкт EU4DigitalUA (фаза 1 20 мільйонів євро, фаза 2 19 мільйонів євро) з жовтня 2020 року по березень 2025 року підтримує цифрову трансформацію України та гармонізацію з Єдиним цифровим ринком ЄС, включаючи цифрову трансформацію, посилення кібербезпеки та захисту даних, впровадження Угода про асоціацію між Україною і ЄС та розвиток широкосмугового зв’язку. Цифрова готовність країни є однією з передумов і для електронного урядування, яке впроваджується через РДУ.
    • Програма U-LEAD (158 млн євро) з 2016 по 2023 рік була зосереджена на наданні адміністративних послуг громадянам і бізнесу, включаючи підтримку створення ЦНАП та впровадження електронних технологій та стійкості.
    • Архітектура відновлення та реформ в Україні (URA) (фінансування забезпечено до кінця серпня 2025 р.) – це комплексна програма технічної допомоги, запроваджена в 2016 р. для підтримки критичних процесів реформ в Україні, включно з РДУ. URA управляється ЄБРР і підтримується 16 донорами, найбільшим з яких є ЄС. Вона забезпечує висококваліфіковану українську експертну підтримку вибраним інституціям: Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів, Міністерство економіки, Мінприроди, Міненерго, Міністерство освіти та Міністерство реставрації.
    • Association4U (Підтримка імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Фази ІІ та ІІІ/Наближення законодавства до acquis ЄС) (01.10.2019 – 28.02.2025) із загальним внеском ЄС 6,745 млн євро.
    • Natolin4Capacity Building (Capacity Building for Integration and Reform – підвищення адміністративної спроможності української державної служби до європейської інтеграції через комплексну освітню програму) (01.01.2020 – 30.09.2024) із внеском ЄС 2,45 млн євро.
    • Грантовий проєкт Recovery Watchdog (23 червня – грудень 2025), 2,1 млн євро. Сфера: Моніторинг відшкодування коштів, субгранти на моніторинг державних закупівель у регіонах, розробка моніторингової платформи для DREAM.
    • Грантовий проєкт з моніторингу державних закупівель (старт у грудні 2023 р.), 1,3 млн євро. Сфера: Нагляд за державними закупівлями з особливим акцентом на реконструкцію. Субгранти місцевим ОГС для моніторингу на місцях.
    • Грантовий проєкт з моніторингу митниці (початок січня 2024 р.), 1,3 млн. євро. Сфера: Нагляд за митницею з наданням субгрантів місцевим ОГС.