Друга Школа адміністративної процедури відбулася 11-12 липня у Львові, об’єднавши представників провідних правничих шкіл України, суддів Верховного Суду та міжнародних експертів з Латвії.
ІІ Школа адміністративної процедури стала інтелектуальним майданчиком для ґрунтовної дискусії щодо важливих для права питань, зокрема, підходів до розмежування публічного та приватного права, поширення Закону України «Про адміністративну процедуру» на відносини, що виникають у зв’язку з доступом до вільних і регульованих професій, доступом до послуг загального економічного інтересу, здійснення органами державної влади моніторингу за діяльністю суб’єктів господарювання тощо.
Участь у роботі школи взяли представники більшості провідних правничих шкіл України, судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, судді апеляційних адміністративних судів, представники Міністерства юстиції України, Секретаріату Кабінету Міністрів України.
Запрошені на захід іноземні фахівці – Яутріте Брієде, суддя Конституційного Суду Латвійської Республіки, та Юріс Стінка, ключовий експерт проєкту ЄС EU4PAR2 – поділилися з українськими колегами досвідом впровадження та застосування адміністративно-процедурного законодавства у країнах Європейського Союзу.
“Захід сприяв обміну науковцями, викладачами провідних закладів вищої освіти України з досвідом викладання адміністративного права в правничих школах, своїм баченням місця та значення інституту адміністративної процедури.
Такі наукові зустрічі сприяють виробленню спільних підходів до розуміння найбільш складних питань адміністративно-правової науки та пошуку шляхів розв’язання проблем, що виникають у правозастосуванні. Також така комунікація важлива для освітнього процесу, адже дозволяє впроваджувати в навчальні плани закладів вищої юридичної освіти програми, що передбачають вивчення студентами актуальних і найбільш значимих питань адміністративного права”, – сказала Ірина Бойко, експертка з адміністративного права. Кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри адміністративного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
“Сам захід був дуже цікавий, оскільки були присутні не тільки посадові особи державних органів, а й науковці, які представляють навчальні заклади, що займаються правничими науками на високому рівні, представники судової системи… Це дало можливість отримати відповіді не тільки з погляду державної служби, а поглянути цілісніше.
Важливо проводити більше таких заходів, тренінгів, роз’яснень… Особливо у маленьких містах, районних центрах, селищах. Там, на жаль, відбувається менше роботи з роз’яснення цього Закону.
Роботи ще справді багато, адже повна імплементація Закону “Про адміністративну процедуру” є важливим складником Українського плану, необхідного для запуску програми Ukraine Facility.
Необхідно активніше працювати, створювати умови, щоб покращувати розуміння ЗАП для державних службовців, службовців в органі місцевого самоврядування, бізнесів, громадян та громадських організацій.
Чекаємо на прийняття законопроєкту 10161, що знаходиться у процесі свого опрацювання та ухвалення в цілому. Цей законопроєкт передбачає внесення змін до близько 190 актів.
Важливо розглянути питання щодо можливості збільшення на регіональному рівні навчальних тренінгів для посадових осіб, як застосовувати закон, як вони повинні з ним працювати, що їм треба зробити, показати їм, як це працює. Зауважу, що треба це показувати вже не зі сторони теорії, а на практичних кейсах.
Адже, хоча триває робота над приведенням законодавства до норм ЗАП, у тих частинах, де ЗАП не суперечить чинним законам – його можна використовувати вже зараз”, – сказав Олександр Каменчук, керівник експертної групи з координації адмінпослуг та адмінпроцедур Директорату публічної адміністрації СКМУ.
Партнерами у проведенні цього заходу стали проєкт ЄС «Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR2), Міністерство юстиції України та юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка.
Довідково
Закон «Про адміністративну процедуру» набрав чинності 15 грудня 2023 року. Він впроваджує нові загальні правила взаємодії адміністративних органів з громадянами і бізнесом.
Зокрема, Закон «Про адміністративну процедуру» передбачає:
Для громадян та бізнесу
-
Право звертатися до різних органів влади за загальною процедурою, незалежно від запитуваної послуги.
-
Право бути вислуханим у разі загрози прийняття негативного (відмовного) рішення: законом передбачено можливість подати додаткові пояснення, документи чи інші докази, уточнити інформацію.
-
Право на участь у розгляді справи у разі можливого негативного рішення щодо неї.
-
Залучення заінтересованих осіб, законні інтереси яких зачіпаються в межах адмінпровадження. Справи розглядатимуть за принципом “жодних рішень без вас про вас”.
-
Доступ учасників провадження до матеріалів справи (крім відомостей, які захищені законом).
-
Можливість усунення недоліків заяви зі збереженням первинної дати її подання.
Для державних органів
-
Більш ефективний спосіб адміністративного оскарження: можливість досудового врегулювання справи завдяки колегіальному розгляду скарг (у тому числі із можливістю залучення громадськості).
-
Врегулювання механiзмiв вiдкликання або визнання недійсним рiшення, в тому числі щодо видачі дозволів, тощо.
-
Можливість уникнути конфлікту інтересів у діяльності посадових осіб. Передбачені механізми відводу та самовідводу.
-
Обов’язок виправити свої помилки. Адміністративний орган, який допустив помилку і виявив це, повинен виправити її, не чекаючи надходження скарги чи позову.
-
Самостійний збір відомостей та інформації. Адмінорган не може вимагати від особи надати документи та інформацію, якими володіє він сам або інші органи влади.
-
Обов’язкове обґрунтування негативного рішення. У разі відмови у задоволенні заяви або прийняття іншого відмовного рішення, адмінорган зобов’язаний аргументувати мотиви такої вiдмови, обтяження та пояснити порядок його оскарження.
-
Зменшення бюрократії. Відомості, які вже є у державних реєстрах, будуть отримуватись у процесі міжвідомчої взаємодії без зайвих довідок.
Нагадаємо, що можна пройти онлайн-курс «Загальна адміністративна процедура». Реєстрація за посиланням: https://cutt.ly/4VZ5eMg
Після успішного проходження всіх тем та тестів, учасники отримають сертифікат та 0,2 кредиту ЄКТС, що зараховується публічним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування як самоосвіта.