29 квітня 2025 року проєкт ЄС “Продовження комплексної підтримки реформи державного управління в Україні” (EU4PAR) провів захід, присвячений особливостям реалізації положень Закону України “Про адміністративну процедуру” (ЗАП) в інформаційних системах при наданні адміністративних послуг.
Участь у заході взяли представники ОМС, ЦНАП України та розробники інформаційних систем, що застосовуються при наданні адміністративних послуг на місцевому рівні.
Учасники зустрічі зосередилися на ключових аспектах впровадження Закону України “Про адміністративну процедуру”, зокрема, особливостях застосування Закону при наданні адміністративних послуг та викликах, що виникають при реалізації його положень в інформаційних системах.
Угіс Сікс, відкриваючи захід, зазначив, що Закон України “Про адміністративну процедуру” є одним з ключових елементів у реформуванні державного управління України та надзвичайно важливий в контексті інтеграції України до Євросоюзу. Зокрема, впровадження цього Закону є частиною першого переговорного кластеру “Основи підготовки до вступу в ЄС”.
“Нас об’єднує прагнення покращити взаємодію між державою, громадянами і бізнесом у процесі надання адміністративних послуг. І я впевнений, що ви всі вже замислюєтесь над тим, що потрібно зробити у ваших установах, щоб новий Закон запрацював так, як його задумав законодавець”, — зазначив керівник проєкту EU4PAR.
“Прийняття закону — це лише початок великого процесу, який включає продовження внесення змін до спеціального законодавства, розробку та адаптацію підзаконних актів, проведення навчання та створення відповідної технічної інфраструктури”, – зауважив Угіс Сікс.
Він також зазначив, що Закон “Про адміністративну процедуру” є найбільш важливим для громадян і бізнесу нормативним документом, який допомагає їм захищати свої права у взаємодії з державою.
Про особливості та виклики реалізації положень ЗАП в роботі суб’єктів надання адміністративних послуг розповідали спікери заходу – експерти проєкту Роман Матвійчук та Наталія Хлібороб.
Перша частина зустрічі була присвячена огляду загальних засад та ключових новел ЗАП. Наталія Хлібороб акцентувала увагу на меті Закону – забезпечити кожному громадянину можливість бути почутим при розгляді адміністративних справ, отримати ефективний захист своїх прав та допомогу у разі помилок. Вона також підкреслила зв’язок ЗАП з правом на належне адміністрування, закріпленим у Хартії основоположних прав Європейського Союзу.
Роман Матвійчук представив ключові аспекти імплементації ЗАП у сфері електронних публічних (адміністративних) послуг, зокрема:
- роль арифметичного та формато-логічного контролю як засобу забезпечення автоматичної перевірки відомостей;
- інформування заявника на кожному етапі: прийняття заяви, виявлення помилок, прийняття рішення, його оскарження;
- виклики, пов’язані з автоматичними е-послугами та застосуванням електронних взаємодій.
Учасникам була представлена дорожня карта впровадження ЗАП в електронних публічних (адміністративних) послугах та надані рекомендації щодо подальшого застосування ЗАП в цій сфері.
Окрему увагу було приділено застосуванню Закону в інформаційних системах. Експерти наголосили на необхідності відображення складових ЗАП в інформаційних системах як ЦНАП, так і суб’єктів надання місцевих адміністративних послуг. За словами Романа Матвійчука, вони можуть бути реалізовані по-різному, але ключові елементи – участь особи, мотивування, повідомлення – мають бути обов’язково присутніми.
Учасники обговорили виклики, пов’язані з модернізацією інформаційних систем відповідно до вимог ЗАП, інтеграцією з державними електронними реєстрами та розробкою відповідного функціоналу. Також учасникам заходу був представлений Чек-лист застосування ЗАП в інформаційних системах, який підготували експерти EU4PAR.
Особливу увагу викликало питання реалізації процедури “залишення заяви без руху” — одного з найбільш технічно складних аспектів. Експерти EU4PAR запропонували п’ять сценаріїв технічного вирішення цього процесу.
Захід став важливою платформою для обміну досвідом, обговорення проблемних питань та напрацювання спільних рішень щодо ефективного впровадження Закону України “Про адміністративну процедуру”.
Більше інформації про реалізацію норм ЗАП в інформаційних системах при наданні адміністративних послуг за посиланням.