Loading

Як повідомляють в Міністерстві економіки України, Юлія Свириденко, Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України підписала Фінансову угоду між Україною та Європейським Союзом, яка регулює отримання грантової допомоги в рамках Ukraine Facility у розмірі €5,27 млрд протягом наступних чотирьох років.

Ukraine Facility сприятиме стабілізації макроекономічної та фінансової ситуації в країні та забезпечить необхідні ресурси для підтримки ключових секторів економіки. Це включає як приватні, так і публічні інвестиційні проєкти, спрямовані на відновлення та розвиток України. Підтримка ЄС сприятиме стійкості України у боротьбі з російською агресію та допоможе забезпечити стале зростання в довгостроковій перспективі.

“Уряд фіналізував домовленість між Україною та ЄС в рамках Ukraine Facility. Підписання Угоди щодо залучення грантової підтримки на €5,27 протягом найближчих чотирьох років сприятиме стабілізації макроекономічної та фінансової ситуації в країні та забезпечить необхідні ресурси для підтримки ключових секторів економіки. Це остання угода яка необхідна для того, щоб повністю запустилася програма Ukraine Facility. Ми вдячні ЄС за допомогу у відновленні України та створення нових інвестиційних можливостей у довгостроковій перспективі”, — зазначила Юлія Свириденко.

Минулого тижня Кабінет Міністрів України затвердив Фінансову угоду між Україною та Європейським Союзом.

Всього бюджетна підтримка в рамках першої складової програми, включно з кредитними та грантовими коштами, складає 38,27 млрд євро. Програма забезпечить надходження траншів відповідно до квартального графіка виконання індикаторів. Загалом у 2024 році Україна очікує отримати 16 млрд євро підтримки, з яких 3 млрд євро буде грантовою допомогою.

Наступний платіж Україна очікує після підписання відповідних угод та виконання індикаторів за 2 квартал 2024 року. За результатами звіту планується надходження 4,11 млрд євро макрофінансової підтримки, з яких 1,5 млрд євро буде грантовими коштами.

Значення реформи державного управління 

В рамках Компоненту І Ukraine Facility мають бути проведені:

Реформа системи оплати праці державних службовців

Реформа має змінити принципи та умови оплати праці, запровадити обґрунтовану функціональну класифікацію посад, запровадити систему моніторингу та перегляду заробітної плати на основі точних даних. Реформа здійснюватиметься на основі чітко визначених фінансових рамок у поєднанні з ефективною чисельністю персоналу.

Процедура відбору на державну службу 

У рамках цієї реформи Україна поетапно удосконалюватиме попередні конкурсні процедури відбору на основі професійних компетентностей кандидатів, враховуючи отриманий досвід та дотримуючись рекомендацій ОЕСР (SIGMA).

Цифровізація управління державною службою та людськими ресурсами

Основними складовими реформи є продовження впровадження інформаційної системи управління персоналом (HRMIS) та відновлення роботи Єдиного порталу вакансій державної служби (career.gov.ua або його модифікованих версій), подальше розширення його функціональних можливостей для органів місцевого самоврядування.

Як зазначено у документі, потужна спроможність органів державного управління має вирішальне значення для успішної реалізації Плану України і є ключовим фактором у процесі відновлення.

Функціонуюча адміністрація необхідна для ефективного планування та координації політики, обробки запитів громадян та бізнесу (наприклад, надання дозволів, робота з державними реєстрами тощо) і загалом має значний вплив на загальну легкість ведення бізнесу в країні.

Хоча українська система державного управління довела високу стійкість під час повномасштабного російського вторгнення, реформа цього сектору сповільнилася в низці секторів, зокрема щодо найму та відбору кадрів на основі заслуг, реформи системи оплати праці державних службовців, а також діджиталізації внутрішніх бізнес-процесів, таких як управління людськими ресурсами.

Що стосується взаємодії держави з громадянами, то діджиталізація надання послуг (“Держава у смартфоні”) досягла високого рівня розвитку і продовжуватиме розширюватися. Чіткі та прозорі процедурні рамки, тобто імплементація закону про адміністративну процедуру, необхідні для створення надійних, спрощених та стандартизованих процедур, що зменшать корупційні ризики, завоює довіру громадськості та призведе до покращення бізнес-середовища.

Для забезпечення успішної реформи державного управління ключові заходи будуть зосереджені на впровадженні комплексної реформи оплати праці, поступовому відновленні та ефективному впровадженні процесу добору та відбору на державну службу на основі заслуг, імплементації Закону “Про адміністративну процедуру” та діджиталізації функцій управління державною службою на додаток до загальної діджиталізації надання державних послуг.

Зазначені заходи з реформування відбуватимуться паралельно з іншими змінами, передбаченими Стратегією реформування державного управління. Вони включають вдосконалення процесу вироблення політики. Крім того, будуть докладені зусилля для зміцнення потенціалу для вступу до Європейського Союзу, включаючи координаційні механізми та інституційну спроможність, а також інші заходи з виконання рекомендацій Європейської Комісії, представлених у Звіті про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року. Необхідним є також подальше посилення спроможності публічної служби для успішного процесу європейської інтеграції України.