У межах Проєкту ЄС «Продовження підтримки комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR 2) відбулася фокус-група, присвячена обговоренню викликів і перспектив реалізації положень Закону України «Про адміністративну процедуру» (ЗАП) в інформаційних системах, що використовуються при наданні адміністративних послуг.
До участі були залучені керівники ЦНАП із шести міст (Київ, Львів, Кременчук, Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк), а також представники компаній-розробників ІС, що застосовуються при наданні адміністративних послуг на місцевому рівні.
Під час обговорення учасники проаналізували поточний рівень поінформованості щодо ЗАП, практики застосування його норм у ЦНАП, стан реалізації процедурних механізмів у відповідних ІС, а також окреслили головні бар’єри, що перешкоджають повноцінному впровадженню вимог Закону в цифрових рішеннях.
Ключові висновки фокус-груп:
- Більшість учасників продемонстрували високий рівень поінформованості щодо стандартів адміністративної процедури. Також усі респонденти засвідчили готовність впроваджувати положення ЗАП на практиці.
- Половина опитаних вважає, що ЗАП уже інтегрований в адміністративну практику щодо розгляду справ про надання адміністративних послуг, ще 50% – застосовують їх частково. Найчастіше використовуються механізми щодо забезпечення права на участь, доведення адміністративного акта до відома особи, оформлення заяв тощо.
- Керівниками ЦНАП та представниками розробників ІС докладаються певні зусилля для того, щоб забезпечити імплементацію відповідних норм ЗАП в інформаційні системи при наданні адміністративних послуг. Основна увага зосереджена переважно на розробці рішень, які дозволяють фіксувати основні етапи процедури розгляду адміністративної справи, вести комунікацію з особами (заявниками) та звітність, відпрацювати окремі процедурні механізми, як от оформлення заяви, поданій в усній формі, доведення адміністративного акта до відома особи тощо. Поряд з цим дослідження показало обмежену реалізацію процедурно складніших механізмів, як от зупинення, поновлення, продовження строку здійснення адміністративного провадження, залишення заяви без руху тощо.
- Недостатній функціонал ІС для забезпечення права на участь. У ЦНАП при наданні адміністративних послуг застосовуються передбачені ЗАП механізми щодо забезпечення права особи на участь в адміністративному провадженні в основному через спосіб «донесення» документів, уточнення відомостей тощо. Водночас жоден з респондентів не вказав на наявність в ІС можливостей реалізації права на участь електронними способами: долучення документів/доказів онлайн, можливість коригування даних тощо.
- 86% учасників вказали, що модернізація ІС – ключовий виклик для повної імплементації ЗАП. Найбільші проблеми – труднощі щодо інтеграції з іншими ІС та публічними е-реєстрами, технічні та фінансові обмеження у громадах, а також брак кваліфікованих кадрів.
- Респонденти найчастіше називали проблемними: оформлення заяви в усній формі, залишення заяви без руху, подання скарг, реалізацію спрощеного представництва та забезпечення права на участь. Зокрема, потребує особливої уваги з боку розробників ІС механізм залишення заяви без руху.
На основі обговорення Проєктом підготовлено аналітичний звіт, ознайомитися з яким можна за посиланням.